مطالب آموزشی

آشنایی با دارو‌های اورژانسی

آشنایی با دارو‌های اورژانسی

ابوبکر محمّد بن زَکَریا رازی همه‌چیزدان، پزشک، فیلسوف و شیمی‌دان ایرانی است. رازی آثار ماندگاری در زمینهٔ پزشکی و شیمی و فلسفه نوشته‌ است و به‌ عنوان کاشف الکل، جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) و نفت سفید مشهور است. به پاس زحمات فراوان رازی در داروسازی روز پنجم شهریورماه، روز بزرگداشت رازی شیمی‌دان بزرگ ایرانی و روز داروساز نام‌گذاری شده‌ است. از ویژگی‌های خوب یک آمبولانس میتوان به در اختیار داشتن بهترین تجهیزات و تکنسین ماهر و با تجربه اشاره کرد، اما کنار این دو، دارو‌های اورژانسی نیز اهمییت حیاتی دارد که در اضطراری ترین شرایط به نجات جان انسان ها کمک میکنند.

آشنایی با تعدادی از پرکاربرد‌ترین دارو‌های اورژانسی

 

در حرفه پزشکی دارو به موادی گفته می شود که قادر به معالجه یا توقف بیماری و یا التیام بخش، درد باشد. سال ها پیش چینی ها به خواص دارویی گیاهان پی‌بردند و کم کم در جهان نیز رواج پیدا کرده است. اما امروزه اکثر داروها از فرآیند شیمیایی مواد ساخته می شود.و بسیاری از داروها اشکال مصنوعی موادی هستند که در طبیعت وجود دارند.با این حال هنوز هم چند داروی مهم با منشا گیاهی و حیوانی بدست می آید.

تکنسین حرفه ایی آمبولانس با استفاده از داروهایی اورژانسی مانند: اپی نفرین( Epinephrine)، آتروپین (Atropin)، گروه های دارویی نیترات‌ها، لیدوکائین، وراپامیل، مورفین، دگزامتازون، دیازپام  و .. در شرایط اضطرار به نجات جان بیمار میشتابد.

 

در ادامه مطلب به خواص داروها و موارد مصرف آنها میپردازیم:

اپی نفرین( Epinephrine): مهمترین و اولین دارو در (CPR) احیای قلبی و ریوی، گشاد کننده نایژه،تنگ کننده عروق، محرک قلبی، داروهای کمکی در بیحسی موضعی، بندآورنده خونریزی است.که باعث افزایش ضربان قلب ، افزایش قدرت انقباضی ، افزایش انقباض عروق محیطـی، افـزایش فشـار خـون، افزایش جریان خون می شود.

آتروپین (Atropin) : ضد آریتمی،مهار کننده عصب واگ است که ضربان سازهای سینوسی یا دهلیزی را تسریع میکند.و سرعت را افزایش میدهد و با کاهش ترشحات غدد مخاطی مجاری تنفس و اتساع آن ها ، در بهبود تهویه ریوی موثر است.

گروه دارویی نیترات:  افزایش پرفیوژن شریانهای کرونری و کاهش درد قفسه سینه در آنژین و سکته قلبی و…

لیدوکائین : باعث آهسته کردن شیب فاز ۴ پتانسیل عمل و افزایش آستانه تحریک پذیری قلـب مـی گردد.و برای درمان آریتمی های بطنی به کار می رود.

وراپامیل: مسدود کننده کانال کلسیم می باشد.در تاکیکـاردی هـای فـوق بطنـی، در درمـان آنـژین و هیپرتانسیون (فشار خون بالا) به کار می رود.

مورفین: یک داروی ضد درد مخدر است.و داروی انتخابی در درد و اضطراب در MI ومبتلایان ادم حاد ریه می باشد.

دگزامتازون: کورتیکواستروئید .ضدالتهاب وسرکوب کننده سسیتم ایمنی است.که در ادم های مغزی، وضعیت های التهابی، واکنش الرژی، نارسائی آدرنال و مننژیت در نوزادان نارس ،پیشگیری از تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی میباشد.

دیازپام: از دسته دارویی بنزودیازپین است که ضد اضطراب، شل کننده عضلانی، ضدتشنج میباشد.

اگرچـه مـوارد ذکـر شـده، فقط چند نمونه از داروهایی است که در آمبولانسها مورد نیاز است.

 

اعزام انواع آمبولانس زمینی و هوایی، انواع خدمات درمانی در منزل، آمبولانس خصوصی بین شهری، انتقال پزشکی به صورت شبانه روزی، خدمات همراه بیمار و آمبولانس استقرار گسترده هایی از خدمات آمبولانس خصوصی آرمان می‌باشد.

برترین و با کیفیت ترین خدمات را از ما بخواهید.

برای اطلاعات بیشتر از کانال تلگرام ما دیدن فرمایید.

در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

تلفن‌های تماس

۰۰۹۸۹۹۰۵۴۵۴۵۴۲

۰۲۱-۴۴۷۶۹۸۸۱

تلفن مشاوره

۰۲۱-۴۴۷۰۵۱۰۰ 

 

مطالب مرتبط